Accessories : Power : USB Chargers : SKU: U280-W04-100C2G
U280-W04-100C2G
Manufacturer: Tripp Lite
Part Number: U280-W04-100C2G
UPC: 0037332259684
Thinking of making a large purchase?
Tripp Lite USB C Wall Charger 4 Port
*FREE SHIPPING*
Free shipping to 48 states
IN STOCK!
Estimated Delivery with free shipping by:
Wednesday May 20th*
* If ordered today with free shipping.
Features
  • Ideal for charging smartphones, tablets, e-readers and laptops while traveling
  • USB-C PD 3.0 port supports a maximum power capacity of 100W for fast charging
  • Gallium nitride (GaN) technology generates less heat to support high-efficiency charging
  • Connects to any NEMA 1-15R, 5-15R or 5-15R/20R AC outlet for immediate charging
  • Specification
    Color White
    Input Voltage 120 V AC / 230 V AC
    Limited Warranty 2 Year
    Material Family Polycarbonate
    Maximum Output Current 5 A
    Maximum Output Power 100 W